Az idei évben az NLG – Selye Diáklabor november 6 -án, szerdán tartott három részes foglalkozást a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából.
Az első órában a 11. évfolyamos fizika fakultációs csoport tagjai mutatták be a kutatási munkájuk eredményét: Gothard Jenő munkásságát tanulmányozták.
17 témát dolgoztak fel, amit kísérletekkel illusztrálva adtak elő a 10. b osztályos diákoknak élvezetes kiselőadások formájában.
Az első emeleti folyosón a beszámolók alapját képező tablókon az iskola diákjai olvashatnak a herényi tudós tudományos tevékenységéről, az általa készített, fejlesztett eszközökről.
A kiállításhoz készült egy „tárlatvezető feladatlap”.
Ezt a tárlatot a Selye János Diáklaborhálózat partner általános iskolája, a Gothárd Jenő Általános Iskola diákjai is megtekintették a feladatlap segítségével.
A második órában kooperatív technikákkal és egy szombathelyi kötődésű magyar kutatóval ismerkedhettek meg a 9. a osztály tanulói.
A diákok Almásy László életútját végigkövetve természettudományos tanulói kísérleteket végezhettek el, demonstrációs kísérleteket figyelhettek meg.
Kovacsics Bernadett tanárnő összekapcsolta a homok, mint talaj képződésének fázisait a kémiai szerkezettel, valamint felhívta a figyelmet a homok és az üveg kapcsolatára. Ezt követően a diákok megtudhatták mi a „folyékony” üveg kémiai összetétele, valamint hogy az ozmózis jelensége szemléltethető a kémikusok virágoskertje kísérlettel.
Sinkó Andrea tanárnő beszélt a homokvihar jelenségének fizikai hátteréről. Megtudhatták a jelenlévők, miért nem hűl le a sivatag Marokkóba és miért elviselhetetlenebb így a homokvihar. Valamint látványosan szemléltette, hogyan lehet homokvihart kelteni majd lecsendesíteni egy vízzel teli „üvegbe zárt Dubai” segítségével. Fény derült arra is, hogy mennyire hiteles az Angol beteg című filmben elmesélt történet.
A két óra közti szünetben a Galériában egy kis kiállítás nyílt Rubik Ernő híres találmányáról, a bűvös kockáról.
Az érdeklődők kipróbálhattak néhány Rubik – játékot, összehasonlíthatták az eredeti és a mai változatokat, s egy kis meglepetéssel is készültünk: kiderült, hogy a bűvös kocka időnként bűvész kockaként is használható.
A Magyar Tudomány Ünnepe hivatalosan 2003 óta ünnepeljük minden év november 3-án, azon a napon, melyen 1825-ben Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét felajánlotta a Magyar Tudós Társaság megalapítására, és ezzel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.
2024.11.10.
Kovacsics Bernadett, Sinkó Andrea