
A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. 2024 szeptemberének utolsó hétvégéjén is be lehetett bepillantani a különböző tudományterületek titkaiba.
Szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás számos új eredményével. A rendezvény legfontosabb célja, hogy a kutatók és fejlesztők sokszínű munkája vonzóvá váljon a fiatalok számára – fiúknak és lányoknak egyaránt.
2024. szeptember 27 – én a Selye Diáklaborhálózat kiépítésében részt vevő két szombathelyi középiskola csatlakozott az országos programhoz.
A Nagy Lajos Gimnáziumban 16 órától a Kémia történetének rejtelmeibe lehetett betekinteni, kísérleteket végezni. Az alkímiától – arany (ezüst) előállítása – napjainkig (3D nyomtatás PLA szál kémiája) lehetett végigjárni a kémia fejlődését. A foglakozást Kovacsics Bernadett tanárnő koordinálta.
17 órától pedig a Vas vármegyéhez kapcsolódó fizikusokról és találmányaikról hallhattak érdekességeket és próbálhattak ki kísérleti eszközöket az érdeklődők. Az interaktív tárlatvezetésen Sinkó Andrea tanárnő tablók segítségével mutatta be a tudósokat, s a hozzájuk tartozó interaktív kísérletek pedig közelebb vitték a találmányok működésének megértéséhez az érdeklődőket.
Szóba került a Smidt Múzeumban őrzött Kepler kézírás, no meg a bolygók ellipszis alakú pályája; Dr. Moll Károly súlyfürdője és a felhajtóerő; Almássy László afrikai utazásai és a befőttesüvegbe zárt homokvihar.
A Kutatók Éjszakáját 2025 őszén is meg fogják rendezni.
Új kísérletekkel, új kutatási eredményekkel, új helyszínekkel. Ajánljuk a tudományok iránt érdeklődő fiatalság szíves figyelmébe.
2024.10.08.
Kovacsics Bernadett, Sinkó Andrea