Tudomány a porondon – élménypedagógiai órát tartott Kovacsics Bernadett és Sinkó Andrea tanárnő 2024. október 3 -án a 30 éves Magyar Nemzeti Cirkuszban.
A tanárnők természettudományos szemszögből magyarázták a cirkuszi produkciók hátterét, s az idén október 3 – án. A Selye diáklaborhálózat regionális foglalkozását tartotta meg a Nagy Lajos Gimnázium két tanára, Sinkó Andrea és Kovacsics Bernadett tanárnők. Vas és Zala vármegyéből érkeztek diákok, tanárok.
A Magyar Nemzeti Cirkusz artistái által bemutatott produkciók fizikai, biológiai, kémiai, matematikai hátterét magyarázta Kovacsics Bernadett és Sinkó Andrea a Tudomány a porondon című cirkuszpedagógiai órán.
1000 érdeklődő diák és kísérőik megtudhatták többek között, hogy miért pörgethető a kínai szőnyeg, hogy hogyan tanul Ludmilla, a lábzsonglőr, s hogyan taníthatók Alessio Fochesato papagájai; miből készítik a kubai artisták az „orosz rudat” s hogyan hangolhatók Christian Folco kolompjai.
Kiszámolhatták, hogy mekkora a 13 méter átmérőjű porond kerülete és mekkora az emberi test sűrűsége Elissa dobozának térfogatának ismeretében.
A rendhagyó órán szó volt az operáns és a belátásos tanulás hátteréről, miként hat a szédülés, a stressz és a tériszony az oroszrúd produkcióban résztvevő artistákra, valamint milyen fontos szerepe van és hogyan működik az egyensúlyérzékelés szerve.
Az órán résztvevők megtudhatták milyen kémiai szerkezete van az oroszrúdnak, milyen kémiai tulajdonságának köszönhető, hogy a terhelés megszűnése után visszanyeri 100%-ban eredeti szerkezetét.
Szó volt a nevetés élettani hatásáról, a hajlékonyságot biztosító anatómiai háttérről, miért fontos a cirkusz életében az állatok biodiverzitása, valamint hogy a domináns episztázis felelős a lovak szőrszínének öröklődéséért. Az óra végén nem maradhatott el a lovasprodukció, sőt egyszerre háromfélét láthatott a közönség: szédítő sebességű dzsigitlovaglást (mekkora is lehet az a sebesség, amikor még nem sodródik ki a ló és lovasa?); egy szabadidomítást (hogyan lehet megtanítani a lovat, hogy ne csinálja, amit amúgy kellene…) és egy kis ízelítőt lovasakrobatikából (mire kell vigyázni, ha leugranak a lóról…).
Ipacs Bence atya közreműködésével megemlékeztek az Állatok világnapjáról (október 4.), és a világ egyik legnagyobb tanóráján – csatlakozva a nemzetközi programhéthez – beszéltek a globális célokról is (hiszen a cirkusz ebben is példát mutat).
A VAOL híradása itt olvasható: https://www.vaol.hu/helyi-kozelet/2024/10/tudomany-a-porondon-magyar-nemzeti-cirkusz
Fotó: Sinkó Attila és Szendi Péter