2024. május 14 – én Dr. Kovács József csillagász – tanár fogadta az NLG csapatát az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumában, Herényben.
Az egykori kúria épületének pincéjébe Gothard Jenő csillagászati hagyatékának megtekintésével kezdődött az esti foglalkozás.
Többek között láthattuk a szombathelyi Foucault – ingát (bár most pihent az ingatest);
láthattuk a szombathelyi tudós fényképezőgépeit, amelyekkel a csillagászati témájú fotóit készítette, s tette le a csillagászati fotódokumentálás alapjait;
az egykori szikrainduktorral még mindig lehet vagy fél méteres szikrát indukálni (bár, ha beleheljük a termet, akkor lehet, hogy csak 45 cm- es lesz…; és nem néztük meg, vajon feljegyezte – e ezt a villámot a villámjelző?);
láttuk Gothard Jenő által készített röntgen – felvételeket ( mindenki emlékezni fog az aligátor koponyájára és a söréttel meglőtt verébcsontvázra) és az általa használt röntgen- csöveket is. (Elfelejtettük megkérdezni, hogy vajon ezeket Lénárd Fülöptől vásárolta Gothard Jenő?)
Az élvezetes eszközbemutató alatt teljesen be is sötétedett, így felmentünk a kupolába, ahol a láttuk a fejünk felett elhaladó úrállomást (olyan fényes volt, mint a Vénusz); s három távcsőben is megcsodálhattuk a Hold keskeny sarlóját (illetve a krátereket a Holdon). A távcsöves bemutató után megemlékeztünk a Balozsameggyesben született Pavlics Ferencről és a holdautójáról (és megtudtuk azt is, hogy a 10 cm átmérőjű távcsővel nem láthatták a holdautót Szombathelyről…).
Bízom benne, hogy a csoportból több diák is visszatér majd még az obszervatóriumba, s talán lesz olyan is köztük, aki ezt a csodálatos tudományos munkát választja hivatásául (mert azt is megtudtuk, hogy a csillagász manapság már otthonról is végezheti a munkáját egy laptoppal a kezében, távirányítva a távoli távcsövet).
Köszönjük Dr. Kovács Józsefnek a nagyszerű előadást és a csillagászati észlelés lehetőségét!
2024. 05. 14.
Sinkó Andrea