Megemlékeztünk a Magyar Tudomány Ünnepéről MOZAIK – foglalkozás keretében.
A 2023 – as Magyar Tudomány Napja – foglalkozásunk eredetileg Pest és Buda 150 éves egyesítéséhez kapcsolódó természettudományos felfedezésekkel foglalkozott volna, de a két magyar tudós Nobel – díja felülírta a terveket.
A középiskolás diákok talán első hallásra nem is gondolnák, hogy a tanulmányaik során mennyi mindent érintenek, amely az említett két Nobel – díjat érő kutatás alapját jelentik.
A novemberi MOZAIK – foglalkozás során Karikó Katalin és Krausz Ferenc kutatási területeiben kerestük meg azokat az alapvető témákat, amelyekhez egyszerű magyarázatokat és egyszerű kísérleteket lehet kapcsolni.
A 2023-as év Nobel-díjas magyar tudósai – Krausz Ferenc, Karikó Katalin – és kutatásaik kaptak magyarázatot a fizika, a matematika, a biológia és a kémia tantárgyak szemszögéből.
- az „attosecundum” kifejezés Krausz Ferencnek köszönhetően beépült a köztudatba, de vajon mindenki érti -e, hogy a másodperc hányadrészét jelenti ez valójában?
- lézerekkel is találkozunk a hétköznapjainkban, de a különböző erősségűek, s más funkciójúak.
- az elektronokkal mind a fizika, mind a kémia órákon is találkoznak a diákok, így a kutatás fontos területét jelentette az elektronpályák elemzése.
- a Covid – járvány idején mindenki találkozott már Karikó Katalin nevével, s a tudományos munkájával, amellyel az emberiséget próbálta megmenteni. A foglalkozáson a diákok részben a járvány matematikájával, részben pedig az mRNS – technológia alapjaival.
Egyszerű kísérletek segítségével modellezhető, magyarázható a kutatások tudományos háttere.
A gyakorlati magyarázatok közelebb hozzák a diákokhoz a kutatók munkáját és elért eredményeiket.
A magyar tudomány ünnepéről az MTA már 1997 óta megemlékezik, hivatalosan azonban 2003 óta ünnepeljük minden év november 3-án, azon a napon, melyen 1825-ben Széchenyi birtokainak egy évi jövedelmét felajánlotta a Magyar Tudós Társaság megalapítására, és ezzel lehetővé tette a MTA megalapítását.
A kémia szakkör diákjai lelkesen vettek részt a kutatási munkában. Az iskolák padjaiban a jövő kutatói, Nobel – díjasai ülnek most.
Kovacsics Bernadett, Sinkó Andrea
2023. 11. 06.