E-mail: iroda@nagylajos-szhely.edu.hu

Tel: +36 94 505 476

Szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium

Hírek

A jáki erdő védetté nyilvánítása


Interjú Tóth Kristóffal
Tóth Kristóf, 12.B osztályos tanulónk sikeresen vett részt a jáki erdő védetté nyilvánításában, amit egy versenyre való felkészülés előzött meg, még 2017-ben.
Arról kérdeztem Kristófot, hogyan kezdődött ez a történet, és jutott el egészen idáig a folyamat.
Honnan jött az ötlet a versenyre való jelentkezésre?
Még 9.-ben Miltényi Attila tanár úr keresett meg a Kitaibel Pál biológia versennyel kapcsolatban, ahol a fajismereten kívül egy kutatás, valamint egy prezentáció is szükséges volt.
Miért pont a jáki erdőre esett a választásod?
A tanár úr találta ki, hiszen Jákon él, neki először Szinetár Csaba, a szombathelyi ELTE biológia szakos tanára és Szinetárné Márkus Teréz tanárnő férje említette, ő hozta fel ötletként a mocsári kardvirág vizsgálását.

Ki segített neked a felkészülésben?
A két tanár úr mellett dr. Szépligeti Mátyás, botanikai szakfelügyelő több segítővel együtt vett részt a feladatban, ezzel sokat segítve és könnyítve a munkámat.
Mikor kezdtétek el az erdő vizsgálását?
Tavasz végén tudtuk elkezdeni a közel 70 hektáros területen a kutatást, hiszen ekkor van a virágzás időszaka ennél a növénynél. A mocsári kardvirág nagyon ritka és védett faj Magyarországon. Mivel sajnos nem álltak megfelelő műszerek és eszközök a rendelkezésünkre, a tövek megszámolása volt az egyetlen megoldás számunkra.
  
Milyen helyezéssel zártad a versenyt?
Országos 3. helyezést értem el. Ekkor döntött úgy Szépligeti Mátyás, hogy ilyen siker után komolyabban kellene foglalkozni ezzel a területtel.
Hogyan tudtad meg, hogy a terület védett lesz?
A verseny után, 11.-ben kaptam először egy e-mailt, mint egyik segítő. Ebben az állt, hogy elkezdik az erdő védetté nyilvánítását. Rá egy évre, 2019 szeptemberében egy újabb e-mailben már az állt, hogy sikeres volt a folyamat, és mivel az én kutatásom alapján kezdődött el, szeretnék, ha részt vennék én is a helyi önkormányzat és az érintett szervezetek mellett a konferencián és az erre vonatkozó javaslatok bemutatóján.
Mi történt ezen a konferencián?
Az igazgatóság munkatársai tájékoztatták a jelenlévőket a terület természetvédelmi kezelési terveiről, de a jogi ellenvetésekről, a terület favágásáról és a különböző problémákról is volt szó. A holtfák meghagyását fontos dolognak tartották, hiszen azok is több életteret biztosítanak a növényeknek, valamint a vadszeder elkezdte benőni a talajszintet, ezzel megakadályozva a kardvirág fényhez való jutását, így ezzel kapcsolatban is különböző tervezetek születtek.
Köszönöm az interjút!
Marksz Patrik

Támogasson minket!

Azon kedves támogatóink, akik szeretnék adójuk egy százalékával támogatni iskolánkat, az ehhez kapcsolódó nyilatkozatot ide kattintva tölthetik le.

Közelgő események

Nem találtunk eseményt!

KRÉTA

A Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendeszer működéséről, használatáról ide kattintva tudhat meg többet.